סכסוך משפחתי

מאת עו”ד רונן סימון


ככלל כל מי שנקלע לסכסוך משפחתי יודע כי מעבר לעניין עצמו, מעורבים גם אמוציות ורגשות שלעיתים מסיטים את הדעת מהבעיה עצמה לעבר אמוציות ורגשות בין המסוכסכים כל שכן בין בעל ואשה, שהרי רוב רובם של הסכסוכים נובעים מחוסר אמון בין בני הזוג וגילויי בגידה וחוסר נאמנות.

על אף האמור, לא כל הסכסוכים צריכים להיות מוכרעים על ידי בית המשפט.

כיום הולכת וגוברת הדרך של פתרון הסכסוך בדרך של גישור שאמור בסופו של יום להניב הסכם גירושין המוגש לאישור בית המשפט.

לפתרון הסכסוך בדרך של גישור יתרונות רבים אולם העיקרי שבהם הינו הנמכת הלהבות בין בני הזוג, להבות שגם כך מאיימות לשרוף את המעט שנותר מן התא המשפחתי, כל שכן כאשר לצדדים ילדים (ועל כך כבר נאמר כי הצדדים מתגרשים זה מזו אולם לא מילדיהם).

הליך הגישור מתנהל דרך כלל לאחר תחילתם של הליכים עת בית המשפט מיוזמתו או לבקשת הצדדים מפנה את העניינים שבפניו, כולם או חלקם, אל מגשר מוסמך המנסה למצוא פתרון לסוגיות שהועברו אליו.

לזהות המגשר, הכשרתו ונסיונו נודעת חשיבות רבה שהרי ענייני גירושין מטבעם מערבים סוגיות רכושיות, מזונות, משמורתם של קטינים וסוגיות רבות מתחומים שונים.

יתרונו של הליך הגישור הינו יכולתם של הצדדים “לשלוט” על עתידם ולקחת חלק מכריע בתוצאה אליה יגיעו.

לא אחת נשאלתי “מה ההבדל בין גישור למשא ומתן ?” ואכן הדברים דומים.

הליך של גישור דומה במהותו למשא ומתן אלא שזה מתנהל באמצעות “מגשר” שהינו איש מקצוע הבקיא ברזי ההליך כך שיש באפשרותו לנטרל אלמנטים של אמוציות ורגשות, שלא תמיד ניתן לעשות כן בעת משא ומתן ישיר בין הצדדים.

הואיל ודרך כלל כרוכים בגישור עניינים מקצועיים ונדרשת בהם הבנת החוק, הרי שיהא זה נבון להגיע אל ההליך מיוצגים ע”י עורך דין שעניינו מתחום המעמד האישי הבקיא בתיק ובעובדות, זאת כדי שיוכל לייעץ בבחירת המגשר כך גם יסייע ללקוחו לצלוח את הליך הגישור ולצאת ממנו כשידו על העליונה.

חשיבותו של ייצוג מקצועי גדולה שבעתיים לאור העובדה שלא כל גישור מסתיים בהסכם או אז חוזר הסכסוך אל אולמות בית המשפט, כך שעו”ד מקצועי ידע להפיק את המירב מהליך הגישור ולנהלו באופן כזה שאף אם יכשל הגישור יפיק לקוחו יתרון אם וכאשר יחזרו הצדדים אל המסלול הרגיל של בירור התביעות.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה