תביעות אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה

במקרים רבים חברות הביטוח מסרבות לשלם למבוטחיהן המצויים באובדן כושר עבודה את כספי התגמולים המגיעים להם בהתאם לפוליסת הביטוח שרכשו. סירוב זה יכול לנבוע כתוצאה ממחלוקות הקשורות לטענות משפטיות, למצב הרפואי ועוד. 

מהו אובדן כושר עבודה?

אובדן כושר עבודה מתייחס לאותם המצבים בהם התרחש אירוע מסוים בחייו של מבוטח, שבעקבותיו המבוטח לא יכול להמשיך לעבוד כפי שעבד בעבר עד ליום האירוע. האירוע שנגרם למבוטח יכול שיגרם כתוצאה מתאונה או כתוצאה ממחלה שהמבוטח לקה בה. במקרים אלו, במידה ועומדת לזכות הנפגע פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה שרכש בעבר, הפוליסה תוכל להבטיח למבוטח כי משכורתו, או לפחות חלק ממנה, תשולם לו.

חלק ניכר מפוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה קובעות כי המבוטח יחשב כמי שאיבד את כושר עבודתו באופן מלא כאשר הוא איבד את היכולת להמשיך לעבוד במקצוע בו עסק בשיעור של 75% לפחות, או בעיסוק אחר בהתאם לניסיונו, השכלתו והכשרתו. כמו כן, ישנן פוליסות המתייחסות גם למצבים בהם נגרם למבוטח אובדן כושר עובדה חלקי והן יזכו את המבוטח בפיצויים גם במצבים אלה.תביעות אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה נפשי

חשוב לדעת שכפי שניתן לתבוע על אובדן כושר עבודה בגין פגיעות פיזיות, ניתן לעשות כן גם בעקבות פגיעות נפשיות מסוימות. פגיעות נפשיות בדרך כלל נסתרות יותר לעין ולעיתים מלוות בתחושות בושה ופחד מסטיגמות כאלה ואחרות. לעיתים, בעקבות אותן חששות, מצבו של הנפגע עלול להחמיר והנפגע אף עלול לאבד את כושר עבודתו באופן ניכר יותר. לכן, על אף החששות המלווים בכך, מומלץ לכל אותם הנפגעים לנסות לתבוע את זכויותיהם עפ"י הפוליסה, ולקבל את הפיצוי המגיע להם שכן כאמור, ניתן בהחלט לתבוע גם בגין אובדן כושר עבודה על רקע נפשי.  

השלכות אפשריות של אובדן כושר עבודה

מבין ההשלכות הרבות, ההשלכה העיקרית ביותר של אובדן כושר עבודה היא עצם אובדן הכנסה – שהרי הנפגע לא עובד כפי שעבד בעבר ולכן חווה ירידה משמעותית במשכורתו. במצבים אלו אדם אשר רגיל להשתכר בגובה שכר מסוים (בין אם מדובר בשכר גבוהה ובין אם מדובר בשכר נמוך), מאבד את הכנסתו הקבועה, וכך כל תכנוניו העתידיים או התחייבויותיו הכלכליות מן העבר עלולים להיפגע, על כל המשמעויות הכרוכות בכך. השלכה אפשרית נוספת היא פגיעה או ירידה במצבו הנפשי של הנפגע. בעת אובדן כושר עבודה, הפגיעה שנגרמת לנפגע שהיה רגיל לעבוד באופן קבוע ומסודר, ולפתע איבד מיכולתו לעשות כן, עשויה להשפיע על הקשרים החברתיים של אותו אדם, על תחושת החיוניות והנחיצות שלו, וכן על תחושת הבדידות שלו. 

דחיית תביעות אובדן כושר עבודה ע"י חברת הביטוח

כפי שציינו לעיל, במקרים רבים חברות הביטוח עלולות לדחות את תביעות אובדן כושר העבודה של מבוטחיהן ובכך "להתחמק" מתשלום התגמולים המגיעים להם. לעיתים דחיית תביעות אובדן כושר עבודה ע"י חברות הביטוח נעשות בעקבות נימוקים שונים שאינם נכונים או מוצדקים. בין הנימוקים הנפוצים ניתן למצוא את הנימוקים הבאים:

  • אי גילוי מידע רפואי מסוים טרם רכישת הפוליסה במקרים בהם חברת הביטוח תטען שהמבוטח הסתיר ממנה מידע רפואי טרם רכישת הפוליסה, ושאילו חברת הביטוח הייתה מודעת אליו טרם רכישת הפוליסה, היחס שלה כלפי המבוטח היה משתנה. מבחינת חברות הביטוח השינוי היה יכול להתבטא בהעלאת מחיר הפרמיה, שינוי נוסח הפוליסה, החרגות מסוימות מן הפוליסה, אי ביטוח המבוטח ועוד.
  • אי קיום תנאי הביטוח מקרים בהם חברת הביטוח תטען שלא מתקיימים תנאי הפוליסה, כלומר – אין מדובר באובדן כושר עבדה של המבוטח. במקרים אלו חברת הביטוח תטען כי המבוטח יכול להמשיך ולעבוד בעבודתו כפי שעשה בעבר או בעבודה אחרת בהתאם לניסיונו, השכלתו והכשרתו. 
  • מדובר במקרה מוחרג שאיננו מכוסה במקרים רבים פוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה כוללות החרגות מסוימות המופיעות בה. על כן, באם מדובר באובדן כושר עבודה שנגרם בעקבות תאונה או מחלה שנגרמה המצויות בהחרגות שצוינו בפוליסה, אין הנפגע יוכל לתבוע את חברת הביטוח.
  • פיגור בתשלומים במקרים מסוימים חב' הביטוח תטען לביטול הכיסוי הביטוחי בהתאם לפוליסה בשל פיגור בתשלומי פרמיית הביטוח.

עורך דין אובדן כושר עבודה

על כן, באם חברת הביטוח דחתה את תביעת אובדן כושר עבודה שהגשתם או שאתם רוצים להימנע מדחייה שכזו, שכן לחברות הביטוח יש נטייה לדחות אחוז גדול מאוד מהתביעות בגין אובדן כושר עבודה – חשוב שתכירו את זכויותיכם. חשוב שתדעו שגם אם חברת הביטוח דחתה תביעת אובדן כושר עבודה, אין זה אומר שלא תוכלו לערער על קביעה זו ולקבל את הכספים המגיעים לכם. שכירת שירותיו של עורך דין מקצועי ובקיא בתחום עשויה לעזור לכם להשיג את מבוקשכם, שכן עו"ד אובדן כושר עבודה מקצועי המכיר כשלים נפוצים בהתנהלות חברות הביטוח ויודע להתנהל מולן במקצועיות ידע להשיג ללקוחותיו את הפיצויים להם הם זכאים בהתאם לפוליסה שרכשו. 

במידה ונפגעתם בתאונה או שלקיתם במחלה כלשהיא בגינה איבדתם מכושר העבודה שלכם, אתם מוזמנים לפנות אל משרדנו לקבלת ליווי מקצועי ואמין. ניסיוננו רב השנים בתחום מאפשר לנו להעניק ללקוחותינו שירות מקצועי ולעזור להם להשיג את הפיצויים המקסימליים להם הם זכאים.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום באמצעות הטלפון, על ידי שליחת דואר אלקטרוני או על ידי מילוי הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות, ועו"ד אובדן כושר עבודה ממשרדנו יחזור אליכם בהקדם – פגישת יעוץ ראשונה במשרדנו ללא תשלום וללא התחייבות.