עורך דין חוזה דירה

עורך דין חוזה דירה

עסקת רכישת דירה, הנה אחת העסקאות הגדולות והיקרות ביותר אותן מבצע אדם במהלך חייו ולפיכך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין חוזה דירה בטרם תרכשו דירה בה תשקיעו את מיטב כספכם.

לאחר חיפושים רבים, מצאתם דירה אותה אתם מעוניינים לרכוש, הגעתם להבנה עם מוכר הדירה בעניין המחיר ומועד מסירת החזקה בדירה ואתם מעוניינים לצאת לדרך, להגיע לסיכום סופי ולחתום על חוזה לרכישת הדירה.

לצד השמחה הגדולה שמלווה את רגעי מציאת הדירה הנכונה עבורכם, חשוב להבין שהתהליך עוד לא הסתיים ושיש לחתום על הסכם מכר לרכישת הדירה. בשלב זה, בו אתם נמצאים לפני החתימה על החוזה, חשוב שתתייחסו למספר נושאים רלוונטיים חשובים. 

עורך דין חוזה דירה – ליווי משפטי מלא לאורך כל התהליך

עו״ד חוזה דירה הוא איש מקצוע שדאגה לענייני חוזים היא כל עיסוקו. עורך דין לחוזה דירה יוכל לייעץ לכם וללוות אתכם במהלך כל ביצוע העסקה, החל מסיום המו"מ, דרך חתימת הסכם הרכישה ועד לרישום הזכויות על שמכם בלשכת רישום המקרקעין. לכן כדאי להסתייע בעורך דין מתאים.

להלן מידע בסיסי ועצות מעשיות ע"מ להנחות אתכם בהתנהלות הקשורה בעסקת רכישת דירה.

יודגש כי המידע המובא להלן הנו בסיסי וראשוני ואינו מהוות תחליף לייעוץ מקיף ומקצועי בהתייחס למקרה הספציפי.

עורך דין חוזה דירה

1. לפני החתימה על הסכם מכר – בדיקות חשובות שיש לבצע

לפני חתימה על הסכם מכר מחייב לרכישת הדירה יש לבחון נושאים שונים ולבצע את כל הבדיקות הדרושות ע"מ להבטיח כי אכן מצבה המשפטי, התכנוני והפיזי של הדירה הנו כפי שמוצג לכם. להלן נסקור את הבדיקות העיקריות אותן יש לבצע.

המלצתנו היא לבצע את הבדיקות הדרושות באמצעות עורך דין חוזה דירה מנוסה, המכיר את התחום לעומק וידאג לאינטרסים שלכם בתהליך רכישת הדירה.

מצבה המשפטי של הדירה

רכישת דירה כרוכה גם בהעברת הזכויות בה ולפיכך יש לבדוק את מצבה המשפטי ע"מ לוודא כי אכן ניתן להעביר את רישום הזכויות ע"ש הרוכש.

יש לוודא כי הזכויות אכן רשומות ע"ש מוכר הדירה וכי המוכר, המציג עצמו כבעלי הדירה, הוא אכן כזה וזאת ע"מ להמנע מרכישת דירה מנוכל המסמתך על מסמכים מזוייפים.

כמו כן, יש לבדוק באם חלים על זכויות במוכר בדירה הערות, משכנתאות, שעבודים או עיקולים שונים.

מצבה התכנוני של הדירה

לצורך בדיקת מצבה התכנוני של הדירה, יש לעיין בתיק הבניין ברשות המקומית הרלוונטית ולהשוות את התכנית למצב הדירה בפועל, ע"מ לוודא כי הדירה נבנתה עפ"י היתר בניה כדין. יש לוודא שלא קיימות חריגות בניה, שלא חלים צווי הריסה ושאין הליכים משפטיים המתנהלים כנגד בעלי הדירה.

במידת הצורך, ניתן להעזר בשמאי מקרקעין או אדריכל לצורך בדיקה זו.

מצבה הפיזי של הדירה

יש לבדוק את מצבה הפיזי של הדירה לרבות תקינות מערכותיה ומתקניה, כגון מערכות החשמל, האינסטלציה ומיזוג האויר וכן לבצע בדיקת ליקויים במבנה כגון סדקים ורטיבות.

במידת הצורך, ניתן להעזר במהנדס לצורך בדיקה זו.

2. בדיקת המיסוי הצפוי בגין רכישת הדירה

בעת רכישת דירה מחויב רוכש הדירה במס רכישה. יש להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום בדבר סכום מס הרכישה הצפוי בטרם החתימה על הסכם המכר וכן לבדוק את הזכאות לפטורים שונים והקלות אותם ניתן לקבל עפ"י החוק.

3. חתימת הסכם מכר

הסכם המכר חייב להכיל הוראות בדבר מחיר הדירה, אופן ביצוע תשלומי התמורה, הסרת המשכנתאות והשעבודים האחרים הרשומים עליה, סילוק כל החובות הרובצים על הדירה, סילוק כל החובות בגין התשלומים השוטפים החלים על הדירה, תשלומי המיסים החלים בגין עסקת הרכישה, מסירת החזקה בדירה והעברת רישום הזכויות בדירה.

מיד לאחר חתימת הסכם המכר יש לוודא רישום הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין על זכויות המוכר לטובת הרוכש, ע"מ להגן על זכויות הרוכש מפני ביצוע עסקה נוגדת ומכירת הדירה לרוכש נוסף.

4. דיווח למיסוי מקרקעין

לאחר חתימת הסכם המכר יש להגיש דיווח, במועד שנקבע בחוק, בדבר ביצוע העסקה למשרדי מיסוי מקרקעין ולהסדיר את תשלומי המיסים החלים בגין עסקת הרכישה, ובהם מיסים החלים על המוכר ומיסים החלים על הקונה.

5. העברת הזכויות בדירה

מיד לאחר תשלום מלוא התמורה בגין הדירה וקבלת החזקה בה, יש לוודא קבלת אישורי המיסים בגין העסקה וכן אישור העיריה להעברת הזכויות לצורך השלמת רישום הזכויות בדירה ע"ש הרוכש. עוה"ד המלווה את ביצוע העסקה ידאג לרישום הזכויות.

עו״ד חוזה דירה: לסיכום

עסקת רכישת דירה הנה ללא ספק עסקה מורכבת ויקרה הדורשת ידע מקצועי רב.

מומלץ להעזר בשירותי עורך דין חוזה דירה שילווה את העסקה על כל שלביה, יבצע עבורכם את הבדיקות המשפטיות הדרושות וינחה אתכם לגבי ביצוע הבדיקות האחרות, ככל שידרשו, אם בעצמכם ואם באמצעות בעל מקצוע מתאים.

אנו עומדים לרשותכם בכל שאלה באמצעות פגישת ייעוץ אישית במשרדנו, טלפונית או באמצעות הדואר האלקטרוני וזאת ללא כל התחייבות מצידכם.

במידה שאתם מעוניינים לרכוש דירה, אתם מוזמנים לפנות אל משרדנו – שלמה לוי משרד עורכי דין ונוטריון. עורך דין לקניית דירה  מטעמנו ישמח לעמוד לשירותכם וללוות אתכם בתהליך רכישת הדירה ע"מ להבטיח את זכויותיכם.

אם התעניינתם בעו״ד חוזה דירה, אולי יעניין אתכם לקרוא גם על עצות לרוכשי דירה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה