מדוע צריך עו"ד הוצאה לפועל?| מערכת ההוצל"פ - עו"ד שלמה לוי

מערכת ההוצאה לפועל

מאת עו"ד אורי לוי

מערכת ההוצאה לפועל

מערכת הוצאה לפועל (או "ההוצל"פ") הינה למעשה המכשיר החוקי למימוש זכויותיו של בעל דין שהוקנו לו עפ"י פסק דין, שיק, שטר משכון או משכנתא.

מערכת ההוצל"פ הינה הזרוע המבצעת של החלטות בית המשפט ותכליתה לסייע לאדם שיש בידיו פסק דין, שיק, שטר משכון או משכנתא לממש את זכויותיו ולגבות את חובו.

כל בעל דין, אדם פרטי או גוף משפטי, אשר יש בידיו פסק דין, שיק, שטר משכון או משכנתא יכול לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למקום מושבו ולפעול לגביית החוב.

מטרתו של חוק ההוצאה לפועל הינה כפולה: מצד אחד אמור החוק להגן על זכויותיו של הזוכה כאשר החייב אינו פורע את חובו כלפיו, ומצד שני אמור החוק להגן על החייב כאשר הוא אינו יכול לעמוד בנטל תשלום חובותיו.

ייצוג הזוכה – גביית החוב

זוכים רבים הפונים לגבית חובם באמצעות מערכת ההוצל"פ, נפגעים כלכלית כתוצאה מאי תשלום החוב ולכן חשוב ביותר לנסות ולהחזיר להם את המקסימום שאפשר. כידוע, חייבים רבים מנסים להתחמק מלפרוע את חובם, ולמרבה הצער, חלקם אף הפכו ל"מומחים" בתחום, ומכאן החשיבות הרבה בפניה לעזרתו של עורך דין הוצאה לפועל המתמחה בייצוג זוכים.

אין די בפתיחת תיק בלשכת ההוצל"פ, שכן לשכות ההוצאה לפועל עצמן אינן דואגות לגביית החוב עבור הזוכה.

על הזוכה להניע את הליכי ההוצל"פ ולנקוט בהליכי גביה מתאימים כגון עיקולים שונים, צווי מאסר, עיכוב יציאה מהארץ ועוד, ע"מ לקדם ולזרז את ההליכים ע"מ להשיג את המטרה – גביית החוב. ייצוג ע"י עורך דין המתמחה בייצוג זוכים בהוצאה לפועל יגדיל את סיכוייך לגבות את החוב המגיע לך.

הגנה על החייב

עו"ד הוצל"פ

מנגד, חוק הוצאה לפועל מכיל בתוכו הוראות שנועדו לשמור על זכויות החייב אל מול הזוכה ע"מ להבטיח שזכויותיו לא ייפגעו, שיוכל להתמודד עם הסדרת חובו ושלא יהפוך לנטל על כתפי החברה.

לאחר פתיחת תיק ההוצל"פ ומסירת האזהרה לחייב, החייב יכול להגיש מכתב התנגדות ובו לנמק למה הבקשה אינה מוצדקת, או לחילופין להגיש מסמכים המאשרים את סגירת החוב, כל זאת בתוך 21 יום.

בהנחה שצעדים כאלו לא ננקטו, על החייב יהיה לעמוד בתשלומים שנקבעו לו על ידי לשכת ההוצאה לפועל. מטרתו של הליך ההוצאה לפועל הוא למנוע פגיעה חמורה במיוחד בחייב ובמשפחתו, ולפיכך עמידה בהסדר התשלומים מונעת הפעלת הליכי הוצל"פ, אך ככל שהחייב לא יעמוד בתשלומים שנקבעו לו, ניתן לנקוט נגדו בצעדי ענישה שונים כגון עיקולים, מאסרים, עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

הליך "איחוד תיקים" נועד להקל משמעותית על חייבים שנפתחו נגדם מספר תיקים ואינם עומדים בנטל התשלומים המצטבר עבורם. מטרת ההליך היא לאחד את כל תיקי ההוצאה לפועל של חייב ולקבוע לו צו תשלומים חודשיים בהתאם ליכולותיו הכלכליות.

יחד עם זאת, בקשה לאיחוד תיקים אינה מתקבלת באופן אוטומטי, שכן לשכת ההוצאה לפועל אינה נוטה לוותר בקלות על חובות. החייב צריך לעמוד במספר קריטריונים לא פשוטים כדי להיות זכאי לאיחוד תיקים.

אפשרות נוספת העומדת לחייב הינה הכרזה כ"חייב מוגבל באמצעים".

למה צריך עורך דין לענייני הוצאה לפועל?

מכל האמור לעיל ניתן להתרשם עד כמה התהליך מורכב. מכאן שגם החייב וגם הלווה זקוקים לעורך דין הוצאה לפועל שייצג את האינטרסים שלהם. מצד אחד, נושים לא יכולים להרשות לעצמם לוותר על חובות ומצד שני, החייב צריך עדיין להמשיך ולהתקיים בעולם המונע על ידי כסף.

כדי שההליך יהיה מאוזן צריך ששני הצדדים יקבלו ייצוג הולם על ידי עורך דין הוצאה לפועל.

אצלנו, במשרד עורכי הדין שלמה לוי, אנו מתמחים בייצוג זוכים וחייבים בהוצאה לפועל. צרו עמנו קשר ונשמח לייעץ לכם !

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה